Etnoinspiracje powstały z potrzeby realizowania pasji do antropologii i twórczych działań. Organizacja formalnie istnieje od 28 marca 2008 roku. Inicjatorkami założenia fundacji są dwie absolwentki łódzkiego Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej, zafascynowane podróżami bliskimi i dalekimi oraz zaangażowane w pracę i wolontariat w trzecim sektorze.
Etnoinspiracje są swoistym „spotkaniem na pograniczu” nauki i sztuki w rozmaitych jej formach. Chcemy, aby naukowe zainteresowania wykraczały poza prace teoretyczne i spetryfikowane sposoby poznania, rozumienia człowieka i kultury oraz zmierzały ku nurtowi doświadczania i ku praktyce. Jednocześnie nie zamierzamy rezygnować z reguł antropologii i etyki badacza. Sztuka jest dla nas jedną z dróg do ukazania potencjału i istoty antropologii.
Etnoinspiracje wcielają się w rolę translatora kultur, opisują tradycję i interpretują współczesność. Dziedzictwo kulturowe i multietniczność są dla nas inspiracją do tworzenia zajęć dla dzieci i osób dorosłych. Upowszechniamy wiedzę na temat grup kulturowych i zagadnień edukacji globalnej.
Zajmujemy się umacnianiem wszechstronnego rozwoju społeczno-kulturowego i aktywizacją społeczności lokalnej. Propagujemy inicjatywy twórcze i rękodzielnictwo.
Istotnym celem fundacji jest zaangażowanie osób niepełnosprawnych, zwłaszcza osób z dysfunkcją wzroku w aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym.
Nasze warsztaty odznaczają się jakością, kreatywnością, innowacyjnością, a przede wszystkim indywidualnym podejściem do każdego z uczestników.
Specjalizujemy się w kulturowo-artystycznych warsztatach edukacyjnych dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Unikatowa wiedza poparta praktyką i doświadczeniem, profesjonalizm oraz aktywizujące metody przekazu wpływają na efektywność warsztatów.
Współpracujemy z osobami, dla których praca jest realizacją pasji.
Prowadzimy działania w kraju i poza jego granicami.
Podejmowane akcje twórcze, badania antropologiczne, pomagają nam w zacieśnianiu więzi międzypokoleniowych.
Jako organizacja, stawiamy na jakość działania i ich zgodność z naszymi ideami, a nie na ilość zorganizowanych przedsięwzięć. Wiele z naszych projektów powstało dzięki pracy wolontariackiej.
Nasza fundacja jest niestandardowym miejscem na mapie Łodzi, w którym najważniejszym ogniwem jest człowiek i jego potrzeba różnorodnej kreatywności. Inspirujemy, pozwalamy na odkrywanie nowych pasji, ale i czerpiemy inspiracje ze spotkań z uczestnikami naszych zajęć.